Ötvenéves az Illyés gimi

0
84
4822.jpg

„Manapság az intézmények között is ritka az olyan, amelyik megéri az 50 évet” – olvasom Wittinghoff Tamásnak, Budaörs polgármesterének az ajánlását az Illyés jubileumi évkönyvében.  Egy nagyméretű, több mint 260 oldalas kötetről van szó, rengeteg történettel, adattal és fotókkal, jelenlegi és egykori tanároktól és diákoktól, jelenlegi és egykori kollégáikról és társaikról. Érdemes belelapozni.  S a polgármester volt tegnap este az 50 éves öregdiák-találkozón is az első előadó.  „Kedves barátaim”-ként üdvözölte a megjelenteket, és azt hangsúlyozta, hogy az Illyés mára egy márkanév lett,  országosan elismert iskola, és ez az elismertség egy kicsit visszafelé is hat mindazokra, akik egykor itt tanultak és tanítottak.

Az ünneplés formai részét Árendás Péter, aki tíz éve igazgató, vezette, mikrofonhoz szólítva az elődeit, akikkel tanárként együtt dolgozott.  Megidézte Bandúr Aladár szellemiségét, aki a gimnáziumot 1964-ben, még a Rózsa utcai általános iskolával egy épületben alapította.  Majd tolmácsolta a már idős következő igazgató, Asztalos Zoltánné üdvözletét.  Dr. Veresegyházi Béla, aki 1984-1989-ig vezette az iskolát tegnap este  „a kézzel hajtott stencil gépek és a matrózblúzok korától” jutott el - beszéde közben többször meghatódva - a máig, amikorra a technikai fejlődés elsodorta a régi világot. S hogy mit jelent az Illyés-érzés? Tóth Béla 1989-ben, a lakótelepi sárga iskolából átköltözve, immár a mai, végleges épületben lett igazgató, és 2004-ig, nyugdíjba vonulásáig maradt is. Az immár címzetes igazgató az autonómiát emelte ki, mint legfontosabbat, továbbá az Illyésben két évtizede létrehozott diáktanácsot és egyebek között azt, hogy minden mai eredményhez kellettek az innovatív tanárok, az innovatív diákok és az innovatív szülők, akik támogatták az újdonságokat. Kevesen tudják, hogy az Illyés vezette be először a nulladik (csak nyelvtanulásra koncentráló) osztályt és a hatosztályos középiskolát. És ez az iskola több mint két évtizede találta ki és valósította meg a Kárpát-medencei programot (KKKK-t), a határon túli testvériskolákkal való szoros együttműködést. Hogy ez utóbbi mennyire nem csak szólam, hanem valóság, bizonyítja, hogy a tegnapi ünnepségen Beregszásztól Szabadkán és Füleken át Sepsiszentgyörgyig itt volt nyolc iskola küldöttsége, akik egy-egy szalagot kötöttek az Illyés zászlajára. És a gimnázium nagyon sok nemzetközi kapcsolatokat építő programjai közül ez csak az egyik.  

Szót kapott az ünnepségen Hoyos Sándorné tankerületi igazgató (az előadók által nagyon sokat dicsért budaörsi önkormányzat utáni új. állami fenntartó) a KLIK nevében.  Megtudtuk tőle, hogy az évkönyvet ők finanszírozták, illetve részletesen ismertette az Illyés Gyula Gimnázium és KSZKI történetét.  Ő maga mint szülő 27 éve került kapcsolatba az iskolával.

Ahogy történt az tíz évvel ezelőtt, a 40 éves öregdiák-találkozón, úgy tegnap este is „Az Illyés Örökös Diákja” címet adományoztak négy egykori tanulónak.  Nevezetesen: Litkey Farkasnak, a leghíresebb magyar vitorlázónak, aki 1984-ben érettségizett itt. (A róla készült írásunk: http://www.budaorsinaplo.hu/sport/20150304/litkey-farkas-az-illyes-oregdiakja). Majd Andor Évának, a TV2 Tények műsorvezetőjének (1992), akiről kiderült, hogy már a középiskolában is kitűnt magabiztos fellépésével. Ságvári Bence (1996) szociológus jelenleg Amerikában tanít és a  technika segítségével  onnan jelentkezett be.  Kádos András pedig okleveles építész és tervező, bár még csak 2002-ben fejezte be a gimnáziumot, máris több szakmai díjat tudhat magáénak.

A formális rész után remek zenei műsor és az egyik emeleti teremben egy kis emlékkiállátás, a tornateremben pedig egy újabb (az iskola kapuja és támfala is így kapta meg mai formáját) közösségi alkotás készült, és természetesen az éjszakába nyúlóan beszélgettek még kötetlenül az „öregdiákok.”  (Lásd még a fotókat a képgalériában!)

4822.jpg